خانه » مقالات وردپرس » نکات مهم در ثبت دامنه
20 شهریور 1401

نکات مهم در ثبت دامنه

اولین و یکی از مهم‌ترین نکات در زمان طراحی سایت، انتخاب نام دامنه است که در دوره آموزش طراحی سایت از مبتدی تا پیشرفته بارها درباره آن صحبت کردیم. بررسی به نکات مهم در ثبت دامنه یکی از مواردی است که می‌تواند به پیشرفت کسب و کار شما کمک کند.

انتخاب نام آنقدر که فکر می‌کنید آسان نیست! نام دامنه درواقع همان برند شماست که باید کلیت فعالیت شما را در 60 کلمه برای کاربر بیان کند. نام دامنه باید دارای ویژگی‌های مختلفی باشد که اگر آنها رعایت نکنید، ممکن است در ادامه مسیر، مشکلات زیادی برای شما رخ بدهد.

در ادامه این پست از آرتی وب قصد داریم تا شما را با نکات مهم در ثبت دامنه آشنا کنیم.

نکات مهم انتخاب دامنه

همانطور که در بالا گفتیم، نام دامنه به عنوان برند شما فعالیت می‌کند و باید ماهیت برند را دارا باشد. یعنی اینکه وقتی هر کسی اسم برند شما را شنید، بتواند راحت به ذهنش بسپارد.

در ادامه یکسری نکاتی را برای معرفی میکنیم که با کمک آنها می‌توانید بهترین نام دامنه را برای کسب و کار اینترنتی خودتان انتخاب کنید.

1. از کلمات اضافی و طولانی استفاده نکنید

در اولین مرحله از نکات مهم در ثبت دامنه باید از کلمات اضافی پرهیز کنید! شما می‌توانید برای انتخاب نام دامنه خودتان تا 60 کاراکتر هم اقدام کنید. ولی استفاده از کلمات طولانی باعث می‌شود تا نام برند شما در ذهن کاربر ماندگار نشود.

طبق گزارشاتی منتشر شده بود، کاربران در به خاطر سپردن نام دامنه‌هایی که بیش از 12 کاراکتر داشتند به مشکل برمی‌خوردند. حتی اگر به برندهای موفق داخلی هم نگاهی بیندازید، متوجه می‌شوید که همه آنها دارای نام دامنه کوتاه هستند. مثل آپارات، شیپور، دیوار و …

2. از کلمات معنادار استفاده کنید

دومین بخش از نکات انتخاب نام دامنه مربوط معنی کلمات دامنه است. سعی کنید تا معنی کلمات دامنه بتواند ذهن مخاطب را درگیر کند. البته نه اینکه از کلمات پیچیده و سخت استفاده کنید! منظور ما این است که معنی دامنه شما باید رابطه مستقیم با فعالیت شما داشته باشد.

همچنین سعی کنید یکی از اصلی‌ترین کلمات کلیدی خودتان را در دامنه استفاده کنید. برای مثال اگر شما قصد طراحی سایت در زمینه فروش میز و صندلی چوبی را دارید، می‌توانید از کلمه Wood به معنی چوب در نام دامنه استفاده کنید.

3. از استفاده عدد و کاراکتر استفاده نکنید

در زمان ثبت دامنه، شما می‌توانید از اعداد و کاراکترهای مختلف به مانند “–” استفاده کنید. ولی استفاده از کلمات باعث می‌شود تا کاربر نتوانید به راحتی نام دامنه شما را در ذهنش بسپارد. کدام یک از برندهای موفق را دیدید که در نام دامنه خودشان از کاراکترهایی مثل “–” استفاده کرده باشند؟

4. با چه پسوندی بخرم؟

ما در دوره آموزش طراحی سایت از مبتدی تا پیشرفته درباره انواع پسوندهای دامنه صحبت کردیم؛ درواقع هر سایتی نیاز به پسوند خاص خودش را دارد. برای مثال دامنه com برای سایتهای بین المللی مناسب است یا co هم برای سایتهای شرکتی!

البته هیچ بایدی در کار نیست! یعنی اینکه شما می‌توانید از دامنه ir برای سایت شرکتی خودتان استفاده کنید.

اکثرا سعی می‌کنند که در بین دامنه‌های ir و com یکی را بر اساس بودجه‌ای که دارند بخرند. البته تفاوت‌های زیادی بین این دو دامنه وجود دارد که در پست بررسی تفاوت دامنه ir و com به این موضوع پرداختیم.

5. منحصر بفرد باشد

یکی دیگر از نکات مهم در ثبت دامنه مربوط به منحصر بفرد بودن آن است. همیشه سعی کنید تا چند نام را به طور همزمان برای انتخاب نام دامنه در نظر داشته باشید و همه آنها از جهات مختلف به مانند موارد بالا بررسی کنید. ولی نکته‌ای که از بقیه مهم‌تر به نظر می‌رسد، بحث منحصر بفرد بودن نام دامنه شماست!

راه اندازی سایت به مانند راه اندازی یک مغازه نیست که بخواهید از اسم برندهای مختلف تقلید کنید. اگر شما قصد دارید که کسب و کار اینترنتی خودتان را پیشرفت دهید، پس حتما باید اسمی را انتخاب کنید که تا به الان کسی از آن استفاده نکرده باشد.

شما می‌توانید نام دامنه خودتان را به صورت فارسی و انگلیسی (بدون پسوند) در گوگل سرچ کنید و از منحصر بفرد بودن دامنه خودتان مطمئن شوید.

6. باید به برندسازی کمک کند

برندسازی عامل اصلی موفقیت کسب و کار شماست که اگر نگاهی به تاریخچه همه برندهای موفق جهان بیندازید، می‌فهمید که همه آنها از روشهای برندسازی برای موفقیت در کسب و کارشان استفاده کردند.

برای برندسازی باید موارد مختلفی را رعایت کنید که انتخاب نام دامنه مناسب یکی از آنهاست و برای انتخاب نام دامنه مناسب هم باید موارد مختلفی را رعایت کنید که در این پست به مهم‌ترین آنها پرداختیم.

نکات مهم در ثبت دامنه

سوالات متداول

برای داشتن یک نام دامنه مناسب چه قواعدی را باید رعایت کرد؟

استفاده از کلمات کوتاه و معنادار، اطمینان از منحصر بفرد بودن، انتخاب بهترین پسوند و … جزو قواعد انتخاب نام دامنه هستند.

دامنه ها را از کجا بخرم؟

برای خرید دامنه ir می‌تواند از سایت nic.ir اقدام کنید. ولی بقیه دامنه‌ها به مانند com یا net و … را باید از سایتهای واسطه به مانند هاستینگ خریداری کنید.

امکان خرید دائمی دامنه وجود دارد؟

خیر! ولی یکسری اجاره نامه‌هایی وجود دارد که به شما امکان استفاده از دامنه‌ها را به صورت نامحدود می‌دهد.

جمع بندی

در این پست از rtweb سعی کردیم تا شما را با مراحل انتخاب یک نام دامنه خوب آشنا کنیم. به هیچ وجه از کنار نام دامنه به سادگی عبور نکنید. شاید نیاز باشد که برای انتخاب نام دامنه، چند روز وقت خودتان را بگیرید؛ ولی مطمئن باشید که ارزشش را دارد.

abolfazlqolinejad

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader